Zmaga Lorenzu, Marquez diskvalificiran

Objavljeno v MotoGP
Oceni članek
(0 glasov)

V zmešnjavi in spremembi poteka dirke na avstralskem dirkališču Phillip Island, je največ pokazal Jorge Lorenzo, ki je prišel do nove zmage in tako še nadalje znižal zaostanek v skupnem seštevku za Marcom Marquezom, še bolj pa mu je šlo na roko, da je mladi Španec napravil napako med dirko in bil diskvalificiran, kar pomeni, da mu je avstralska dirka prinesla nič točk. Prvenstvo je tako ponovno bolj odrto in obeta se zanimiv zaključek sezone. Drugo mesto na dirki je osvojil Dani Pedrosa, tretji pa je bil Valentino Rossi.

Ker je bila asfaltna podlaga na tem avstralskem dirkališču na novo položena in ker je nova podlaga (za sedaj) še precej agresivna do pnevmatik in povzroča izjemno hitro obrabo, se je organizator odločil potek dirke nekoliko spremeniti. Po analizi in posvetih so iz dirkaške komisije sporočili, da bo dirka razreda MotoGP skrajšana na vsega 19 krogov in da bo vsak od dirkačev moral zapeljati v bokse najkasneje po koncu devetega ali desetega kroga, tako da s prvim motociklom ni dovoljeno narediti več kot deset krogov. To je pomenilo, da je za nadaljevanje in dokončanje dirke nujno potrebna menjava motocikla z novimi pnevmatikami, seveda pa je vožnja skozi bokse tudi hitrostno omejena, na kar so dirkači prav tako morali paziti.

Drugačen potek dirke je tako predstavljal nekaj zmede v primerjavi z običajno, »rutinsko« dirko, sprememba in razlaga pravil vsakega moštva posebej ali pa napaka s strani dirkača pa je pomenila diskvalifikacijo. Ravno to se je dogodilo še vedno vodilnemu v skupnem seštevku MotoGP razreda, Marcu Marquezu, ki bi lahko na avstralskem GP-ju že osvojil naslov prvaka, tako pa se iz celine tam spodaj seli na Japonsko z nič točkami in s še bolj motiviranim prvim zasledovalcem, Jorgeom Lorenzom. Prvi Yamahin tovarniški dirkač je odlično formo pokazal že na kvalifikacijah, na katerih je osvojil prvo mesto, s časom 1'27.899 pa je izkušeni Španec postavil še novi rekord steze.

Začetek dirke je potekal brez napak, po pričakovanjih pa so se pred prvim zavojem ponovno najhitreje znašli Lorenzo kot vodilni, za njim pa Hondin tovarniški duo Marquez – Pedrosa, kateremu je še nekaj krogov na začetku vztrajno sledil Valentino Rossi. Kljub temu, da je Lorenzo ponovno začel dirko s peklenskim ritmom, pa sta mu tako Marquez kot Pedrosa uspešno sledila. V nadaljevanju dirke se je omenjeni trio odcepil od zasledovalcev, do prve ključne spremembe pa je prišlo v devetem krogu, ko se je Pedrosa prvi odločil za menjavo motocikla, njemu pa so zadaj nato sledili še mnogi drugi dirkači. Vodilni Lorenzo in drugouvrščeni Marquez sta nadaljevala z zelo hitro vožnjo še krog več, s tem, da se je Lorenzo odločil za nujni obisk boksa že s koncem tega kroga, medtem ko se je Marquez uštel in nadaljeval z dirko ter odpeljal še krog več, preden je sam zavil v bokse, kar pomeni da je prevozil 11 in ne 10 krogov.

Ob hitri menjavi se je Marquez ravno odpravljal iz boksov, ko sta se na ciljni ravnini pojavila Lorenzo in Pedrosa, ob vključevanju Marqueza na stezo pa je skoraj prišlo do novega incidenta, saj je Lorenzo, kot je povedal sam na novinarski konferenci po dirki, prepozno zaviral in preširoko zapeljal v prvi zavoj, zaradi česar je ponovno prišlo do kontakta z Marquezom. Mladi Španec je zaradi tega izgubil obe mesti in dirko nadaljeval s tretjega. Kljub temu, da je hitro opravil s Pedroso in se je že približeval Lorenzu, pa se je moral novinec kaj kmalu posloviti od dirke, saj je črna zastava in izpis njegove dirkaške številke lahko zanj pomenilo le eno – diskvalifikacijo.

Takšna novica je bila blagodejna za Lorenza, z manjšim pritiskom in nekaj nabrane prednosti pred Pedroso pa je tako Yamahin dirkač prišel do svoje šeste letošnje zmage, poleg tega pa je zabeležil tudi prvo zmago na tem dirkališču od leta 2006, ko je tu vsako leto dominiral domačin Casey Stoner. Pedrosa je zasedel drugo mesto, po obračunih med Valentinom Rossijem, Calom Crutchlowom in Alvarom Bautisto pa je ravno ob začetku prvih dežnih kapelj ciljno črto najhitreje prečkal »The Doctor«, ki je osvojil tretje mesto. Dirkač Monster Yamahe Tech3 je bil četrti, Bautista na GO&FUN Hondi Gresini pa je zaključil prvo peterico. Drugi dirkač na Monster Tech3 satelitski Yamahi, Bradley Smith je bil šesti, nato je sledil Ducatijev trio Nicky Hayden, Andrea Iannone in Andrea Dovizioso, najboljši CRT dirkač pa je tokrat po dolgem času bil Randy de Puniet, ki je zapolnil prvo deseterico.

Lorenzo se je s 50. GP zmago in z 280 osvojenimi točkami pred dirko v Motegiju Marquezu približal na vsega 18 točk zaostanka, Pedrosa pa je z 264 točkami na neogroženem tretjem mestu.

Pol Espargaro

Moto2

Tudi v razredu Moto2 so dirko zaradi enakih razlogov skrajšali, tako da so dirkači namesto načrtovanih 26 krogov prevozili le 13 krogov. Celotni dirkaški vikend je dominiral mlajši od bratov Espargaro, Pol, ki je prav tako na najboljši možni način izkoristil odsotnost poškodovanega Scotta Reddinga, ki si je na sobotnih kvalifikacijah poškodoval zapestje in zato na dirki ni nastopil. Espargaro je vodil celo dirko in v svojo statistiko zapisal peto zmago v letošnji sezoni, s čimer je prevzel vodstvo v skupnem seštevku. Po napaki njegovega moštvenega kolega Esteva Rabata je drugo mesto s pol sekunde zaostanka osvojil Švicar Thomas Luthi, na najnižjo stopničko pa je prvič po nemškem GP-ju stopil Jordi Torres.

Alex Rins

Moto3

V najšibkejšem razredu je bilo ponovno pestro, saj je veliko izenačenost vse od začetka pa do konca dirke pokazalo kar pet dirkačev. Še enkrat se je najbolj izkazal Alex Rins, ki je v vročem obračunu le za 0,003 s ugnal Mavericka Vinalesa, tretje mesto pa je šlo v roke še vedno vodilnemu Špancu Luisu Salomu. Takšna razvrstitev dve dirki pred koncem omogoča kateremukoli od omenjenih dirkačev, da se oprime letošnjega naslova prvaka, saj je v skupnem seštevku med vodilnim Salomom (300 točk) in drugouvrščenim Rinsom le 5 točk razlike, medtem ko tretjeuvrščeni Vinales zaostaja za vodilnim nadomestljivih 22 točk, seveda pa je to odvisno od razpleta in ostalih uvrstitev.